Our Members

Current Academic Year

Name

Position

Relevant interests

Date appointed

Left

Mark AllbrookMemberChairman of Diocesan Board of Education
Trustee of Priory of St Margaret, Walsingham
Member, Diocese of Norwich St Benet's MAT

13/02/2015 -
Willie CrawshayMember
Chair of Trust Board
Trustee, Norfolk Academies11/05/2015 -
Alan KeffordMemberMember, St Benet's MAT13/10/2020-
Tim SweetingMemberEmployee, Diocese of Norwich
Member, Diocese of Norwich St Benet's MAT
06/09/2021-
The Rt Rev Graham Usher, Bishop of NorwichMemberMember, Diocese of Norwich St Benet's MAT27/03/2020-

Previous Academic Year 2020-21

Name

Picture

Position

Relevant interests

Date appointed

Left

Mark AllbrookMemberChairman of Diocesan Board of Education
Trustee of Priory of St Margaret, Walsingham

13/02/2015 -
Willie CrawshayMember
Chair of Trust Board
11/05/2015 -
The Rt Rev Graham UsherMember
Bishop of Norwich
27/03/2020-
Richard ButlerMember

Chief Executive, Diocese of Norwich
Director, Spire Support Services
Director, WiSpire
Director, Wooton and Slater
Director, H&R Fashions
Director, Cranewood Ltd
Trustee, Redhouse Trust
Trustee, Norfolk Scouts
Trustee, Swanton Abbott Trustees of the Poor
Trustee Norwich Area Scout Trust
Trustee, Horsford Conference Centre
Trustee, Julian Trust
Trustee Deceased Clergy Fund
Trustee, Bishop Salmon Porch Trust
18/08/201430/04/2021
Paul DunningMember

01/09/2017 27/03/2020
Rosemary PearceMemberInterim Diocesan Secretary, Diocese of Norwich01/05/202130/08/2021